Atlarımız

Boncuk - Cinsi : Pony

Boncuk - Cinsi : Pony

Doğum Tarihi: 2009

ATLARIN ÇOCUK GELİŞİMİ ÜZERİNDEKİ 17 FAYDASI

Denge gelişimi: At hareket ederken binicinin dengesi sürekli olarak bozulur ve yeniden denge sağlama girişiminde, binicinin kaslarının kasılması ve gevşemesi gerekir. Bu vücut hareketi, hareket ettirilmesi zor olan kasları uyarır ve geliştirir. Atın üç boyutlu senkronize hareketi yürüme hareketiyle benzerdir. Bacak ve gövde kaslarına ritmik hareketleri öğretir. Biniciyi at üzerinde farklı pozisyonlarda oturtarak farklı kas gruplarını çalıştırabiliriz. Atın durdurulması ve yeniden yürütülmesi, hızının ve yönünün değiştirilmesi bu gibi faydaları arttırır.

Atların: insan canlısı ve sadık hayvanlar olduğunu biliriz. İnsanlar ve özellikle; çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini saymakla bitiremeyiz. 

Atın Çocuk Gelişiminde Önemi
Binicilik Bazlı Öğrenme (Equine Facilitated Learning) sistemidir. Duygusal veya iletişim sorunları olan çocuklara yardımcı olan bu sistemle, sadece atların çevresinde olmanın dahi bireyin beyin kalıplarını değiştiren bir etkisi olduğu kanıtlanmış oldu.

Onlara gerçekten olumlu bir deneyim yaşatıyor olmanın yanı sıra, atlarla yapılan basit yer çalışmalarında çocuk ve atın bire bir karşılaşması, atın doğası gereği çocuğun kendi duygu durumunu ve iletişim kabiliyetini mecburen kullandığı ve bu özellikleri gün geçtikçe hızla artırdığının gözlemlendiği ve de raporlanabilir bir gelişme sağlandığını gözler önüne serdi

Moana - Irk: Shetland Pony

Moana - Irk: Shetland Pony

Doğum Tarihi: 2012

KAS GELİŞİMİNDEKİ ÖNEMİ: At binmek bir spor faaliyeti olarak algılanırsa ve bu faaliyet süresi uzadıkça buna bağlı olarakta kas gelişimi bu yönde artacaktır. 

Apaçi - Cins: Pony

Apaçi - Cins: Pony

Doğum Tarihi: 2010

Sinir Sistemi Gelişimine Faydası: Refleks, Koordinasyon ve motor sinir sisteminin gelişiminde: binicilik büyük bir öneme sahiptir.

Attan istenilen tepkileri almak çok fazla koordinasyon gerektirir. At, binicinin her hareketine direkt karşı tepki verdiğinden, ne zaman doğru komut verip vermediğinizi anlamak kolaydır.

Atla beraber çalışırken, belirli hareketlerin tekrarlanması refleksleri hızlandırır ve motor sinir sisteminin ani karar vermesine yardımcı olur.

Nazlı -Cins: Pony

Nazlı -Cins: Pony

Doğum Tarihi: 2009

Bağların ve Kasların Esnemesi: Bir atın üzerinde oturmak yakınlaştırıcı kalça kaslarının çalışmasını ve gelişmesini sağlar. Ata binmeden önce vücuttaki çeşitli kas gruplarının her hangi bir sakatlanmayı önlemek için, çeşitli esneme ve gerdirme hareketleri ile ısıtılması gerekmektedir. Bu aslında tüm spor dalları için geçerlidir. 

Binici ata üzengisiz bindiğinde yerçekimi ön taraftaki kasların gerilmesine yardımcı olur. Binici atın hareketlerine karşı dik oturmaya yönlendirilirken karın ve sırt kasları gerilir.

At üzerindeki düzenli egzersizlerin sonucu olarak, yuları tutarken kol ve el kasları gerilir. 

Elma - Cins: Pony

Elma - Cins: Pony

Doğum Tarihi: 2014

Eklemlerde Artan Hareket Aralığı: Binici ata biniş süresince hareket aralığı artar. Hareket aralığı ayrıca ata binme ve attan inme, ata sarılma, ata tımar etme hareketleri ve ders sırasındaki egzersizler ile artar.

Köpük - Cins : İngiliz

Köpük - Cins : İngiliz

Doğum Tarihi: 2006

Gelişen Solunum ve Kan Dolaşımı: 

Lupus - Cins : Alman

Lupus - Cins : Alman

Doğum Tarihi: 2001

Sindirim Sisteminin Gelişimi: 

Loretta - Irk: Alman

Loretta - Irk: Alman

Doğum Tarihi: 2002

Duygusal Bütünleşme:

Pegasus - Irk: Pony

Pegasus - Irk: Pony

Doğum Tarihi: 2010

Mutluluk Hissi:

Angel - Irk: Bulgar

Angel - Irk: Bulgar

Doğum Tarihi: 2015

Artan Kendine Güven Duygusu: 

Travis - Cins : Bulgarian

Travis - Cins : Bulgarian

Doğum Tarihi: 1999

Okuma Gelişimi:

Viando - Cins : Hollanda

Viando - Cins : Hollanda

Doğum Tarihi: 2002

Matematik Gelişimi: 

Avalanche Cins: Hollanda

Avalanche Cins: Hollanda

Doğum Tarihi: 2016

Arkadaşlık: 

 

Crom Wire Irk:  İngiliz

Crom Wire Irk: İngiliz

Doğum Tarihi: 2014

Saygının ve Hayvan Sevgisinin Gelişmesi: 

Artan Deneyimler: 

Eğlenmek: